Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem – osoby uprawnione, właściwość sądu

W sytuacji braku porozumienia pomiędzy rodzicami lub innymi osobami uprawnionymi do kontaktów z dzieckiem, każda z tych osób może wystąpić do sądu z wnioskiem o ich uregulowanie. Wśród  osób uprawnionych do kontaktów z małoletnim, zgodnie z art. 113 6 krio, są nie tylko rodzice, lecz także rodzeństwo, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz inne osoby, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Wniosek o kontakty jest rozpoznawany przez Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego. Zgodnie z art. 569 § 1 kpc jest to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć (dziecko), a w braku miejsca zamieszkania- sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli nie zaistnieje żadna z powyższych przesłanek właściwości sądu wniosek należy złożyć w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy. Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem powinien odpowiadać warunkom formalnym wymaganym dla pisma procesowego i określonym w art. 126 kpc tj. powinien  wskazywać dokładnie sąd, do którego jest kierowany np. Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli VI Wydział Rodzinny i Nieletnich, imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy i uczestnika postępowania (najczęściej jest to rodzic, u którego dziecko stale przebywa). Ponadto w piśmie należy wskazać ewentualną propozycję terminów i form realizacji kontaktów, co przykładowo może przyjąć formę następującego zapisu:

wnoszę o ustalenie kontaktów z małoletnim:

w  każdy II i IV weekend miesiąca od piątku od godz. 18.00 do niedzieli do godz. 18.00, poza miejscem zamieszkania dziecka i bez obecności matki (ojca),

– w pierwszy tydzień ferii zimowych,

– w wakacje od 1-15 lipca oraz od 1-15 sierpnia,

– w dzień ojca (matki) od 9- 18, w przypadku, gdy będzie to dzień nauki szkolnej od 17-19,

– w święta Bożego Narodzenia w latach parzystych w wigilię od 12-16, oraz drugi dzień świąt od 9-19, a w latach nieparzystych w wigilię od 16 do 19 pierwszego dnia świąt.”

We wniosku warto również zgłosić dowody na potwierdzenie okoliczności uzasadniających żądanie uregulowania kontaktów tj. na przykład wskazać świadków, którzy mogą potwierdzić przytaczane twierdzenia. Istotnym elementem wszczęcia procedury jest uiszczenie opłaty sądowej od wniosku, bowiem jej brak (w przypadku braku podstaw do zwolnienia z kosztów sądowych) skutkować będzie zwrotem wniosku, a w konsekwencji przedłużaniem trudności w realizacji kontaktów z małoletnim.

W sytuacjach pilnych można rozważyć złożenie wniosku o zabezpieczenie kontaktów. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule <a href=”http://kontaktyzdzieckiem.pl/?p=56target=”_blank>„Jak najszybciej uzyskać prawo do kontaktów z dzieckiem – zabezpieczenie kontaktów na czas trwania postępowania”</a>.

O Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

113 odpowiedzi na „Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem – osoby uprawnione, właściwość sądu

 1. Smutnamama pisze:

  Witam serdecznie,

  jestem cudzoziemka, mieszkam w Polsce, jestem w trakcie rozwodu. Mamy dwoje dzieci, które posiadają oboje obywatelstwa.
  W trakcie małżeństwa moi rodzice mieli częstych kontaktów z wnukami zarówno w Polsce jak i w ich drugim kraju. Zabierali dzieci np na cale ferie czy na dwa tygodnie latem do siebie, na co oboje rodzice się zgadzaliśmy. Mam na to dowody chociażby podpisane przez Ojca pozwolenie aby moi rodzice zabrali dzieci do siebie na 14 dni.
  Po rozstaniu dzieci maja utrudniony kontakty z dziadkami, Ojciec nie zgadza się na kontakty jeśli pokrywają się z jego czasem opieki nad dziećmi, albo wstawia mi cały szereg warunków, w związku z tym zdarza się ze moi rodzice przyjeżdżają specjalnie do wnuków na tydzień, a przez 3 dni nie mogą zobaczyć dzieci. Jest mi i moim rodzicom smutno i przykro z tego powodu, tym bardziej ze dzieci nie maja w Polsce już dziadków a z moimi rodzicami są bardzo przywiązane. Dziadkowie chcą wnieść o ustalenie kontaktów z dziećmi zarówno u siebie np po Świętach (jak było podczas małżeństwa) jak i podczas wizyt w Polsce. Na stale mieszkają za granica. Jak możemy ustalić te kontakty?

  Pozdrawiam i dziękuję,

  Smutna mama

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam, w Pani pytaniu jest od razu odpowiedź. Powinni złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów, czyli zaproponować we wniosku to, czego oczekują. Uczestnikiem postępowania będzie i ojciec dzieci i Pani, a właściwym do rozpoznania tego wniosku będzie Sąd Rejonowy. Pozdrawiam

 2. Przybyła Maria pisze:

  Witam,
  Mam pytanie. Gdzie skierować wniosek o egzekucję, jeśli jesteśmy w trakcie rozwodu? Czy to będzie nadal sąd rejonowy, czy do sądu rozwodowego trzeba złożyć wniosek?
  Pozdrawiam.

 3. Beata pisze:

  Witam. Czy wniosek o uregulowanie kontaktu z dzieckiem mozna dołączyć do pozwu rozwodowego? czy tylko osobno do wydziału rodzinnego.

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam, w pozwie rozwodowym powinna Pani wnieść o uregulowanie kontaktów. Natomiast dziadkowie w trakcie sprawy rozwodowej rodziców dziecka kierują wniosek do Sądu Rejonowego. Pozdrawiam

 4. Barbara pisze:

  Witam serdecznie,
  Złozylam pozew o rozwód bez orzekania o winie,
  Otrzymałam teraz pismo z sądu ze mam sprecyzować stanowisko w zakresie ustalania kontaktów męża z córeczka (6lat). Co to oznacza?
  Z ojcem dziecka nie mamy problemów w zakresie dogadywania się o dziecko.
  Co tam mogę napisac?

  Dziekuje za pomoc.
  Barbara

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam, może Pani napisać szczegółowy harmonogram kontaktów czyli i dni i godziny rozpoczęcia kontaktu ojca z dzieckiem, jak również w uzupełnieniu napisać, że wnosi Pani o nie orzekanie o kontaktach z dzieckiem. Jeżeli Pani nie wypowiedziała się w tym zakresie w ogóle, to sąd nie wie, jakie jest Pani stanowisko. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *