Jak najszybciej uzyskać prawo do kontaktów z dzieckiem? Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów może zostać wniesiony w sytuacji, gdy rodzic nie ma możliwości kontaktów z dzieckiem lub gdy działania rodzica, pod pieczą którego dziecko pozostaje, powodują niemożność prawidłowej realizacji kontaktów. W obu przypadkach zagrożone jest dobro małoletniego, w szczególności więź emocjonalna łącząca go z rodzicem.

W praktyce sądowej często bywa tak, że od czasu wniesienia wniosku o ustalenie  kontaktów do wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia regulującego tą kwestię  mija wiele miesięcy, podczas których rodzic nie ma możliwości utrzymywania osobistych relacji z dzieckiem, co może powodować trwałe osłabienie łączącej ich więzi emocjonalnej. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia, złożony w trybie art. 730§1 i n. k.p.c., ma zapobiegać podobnym sytuacjom, albowiem pozwala na uregulowanie zasad kontaktów z dzieckiem na czas toczącego się postępowania sądowego.

Generalną zasadą jest, że wniosek składa się w sądzie rejonowym (wydziale rodzinnym i nieletnich), przed którym toczy się postępowanie, lub właściwym do rozpoznania wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.  Może on być również złożony podczas toczącego się postępowania rozwodowego, wówczas sądem właściwym do rozpoznania wniosku będzie sąd okręgowy, przed którym toczy się sprawa o rozwód.

Podkreślić należy, iż zgodnie z art. 736 k.p.c. wniosek o zabezpieczenie powinien odpowiadać wymaganiom pisma procesowego określonym w art. 126 k.p.c. tj. powinien zawierać oznaczenie sądu, imię i nazwisko stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, a także podpis strony i sygnaturę akt (o ile jest kolejnym pismem składanym w sprawie). Ponadto wniosek musi dokładnie określać sposób zabezpieczenia poprzez wskazanie np. że kontakt z dzieckiem odbywać się będzie w każdy wtorek w godzinach od 18.00 do 20.00 poza miejscem zamieszkania dziecka i bez udziału matki (ojca). Ponadto konieczne jest uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia w trybie zabezpieczenia tzn. niezbędne jest wskazanie, dlaczego sąd już na wstępie, ma zabezpieczyć kontakty jeszcze przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia.

Warto pamiętać, iż wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem można złożyć juz w trakcie toczącego się postępowania. Wówczas sąd, zgodnie z art. 737 k.p.c. rozpoznaje go bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie jednego tygodnia. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, powinna ona zostać wyznaczona nie później niż w ciągu miesiąca, i choć jest to termin instrukcyjny, to nakłada na sąd pewną “presję” czasu, odnośnie jego rozpoznania.  Wniosek o zabezpieczenie kontaktów złożony w trakcie postępowania podlega osobnej opłacie, która zgodnie z art. 68 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wynosi 40 złotych.

Reasumując, gdy rodzic nie ma możliwości spotkań z dzieckiem, a przed sądem toczy się postępowanie rozwodowe lub postępowanie o uregulowanie kontaktów z dzieckiem warto rozważyć możliwość złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas toczącego się postępowania, szczególnie, że niejednokrotnie tylko takie rozwiązanie może to umożliwić.

Informacje o Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na „Jak najszybciej uzyskać prawo do kontaktów z dzieckiem? Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania.

 1. Małgorzata pisze:

  Dziadkowie w celu zabezpieczenia kontaktów z wnukiem na czas trwania postępowania napisali propozycję dwóch kontaktów w ciągu tygodnia w miejscu zamieszkania wnuka i jego rodziców, oraz jednengo kontaktu w sobotę w ich miejscu zamieszkania, nie określając czy mają być to kontakty w obecności rodziców, czy nie. Czy należy rozumieć, że jest to wniosek o “zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem”, to rodzice nie mogą pojechać z dzieckiem do dziadków w sobotę. I kto ma dziecko zawieźć do nich?-my, czy oni powinni po nie przyjechać?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Tak, jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia, a o tym kto powinien przyjechac po dziecko powinno regulować postanowienie, myślę, że powinniście Państwo w odpowiedzi na wniosek zaznaczyć tą kwestię, o ile się na nią zgadzacie w ogóle. Generalnie przyjmuje się w praktyce, że osoba uprawniona do konataktów odbiera i przywozi dziecko do domu, ale to powinno być uregulowane.Pozdrawiam

 2. Dariusz pisze:

  Mam następujące pytanie czy zabezpieczenie można złożyć razem z pismem o uregulowanie widzeń z dzieckiem na jednym wniosku ?, i jak to zrobić jeśli jest to możliwe.
  Małżonka nawet podczas ostatnich miesięcy gdy mieszkaliśmy u moich rodziców wywoziła dziecko do teściowej na kilka dni w tygodniu, bez ustalania czy poinformowania mnie. Teraz gdy już się wyprowadziła do swoich rodziców, ze względu na moją prace zarzuca mi ze nie interesuję się dzieckiem, natomiast kiedy już tylko mam wolną chwile i chciał bym się zobaczyć z 18 miesięcznym synem, pyta kiedy mi pasuje i jak podam jakąś datę to oczywiście ona w tedy nie może, gdyż stwierdziła że tylko ona osobiście może mi wydać dziecko, nikt z jej domostwa (rodzice lub brat) nie mogą tego zrobić. Natomiast na pytania jak się czuje dziecko odpowiada że to nie moja sprawa.
  Mam teraz pytanie czy moja sytuacja kwalifikuję się do takiego wniosku o zabezpieczenie widzeń z synkiem.
  Za odpowiedz z góry dziękuję.

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam. Tak, można złożyć w jednym wniosku. W osobnym punkcie należy odnieść się do wniosku o zabezpieczenie i wskazać, dlaczego Sąd ma zabezpieczeć kontakty, już na tak wczesnym etapie postępowania. Wydaje mi się, że kwalifikuje się na udzielenie zabezpieczenia, Sąd zapewne będzie chciał wiedzieć, kiedy ostatnio widział Pan dziecko, i jak często czynił Pan starania by się z nim spotkać. Więc szereg innych okoliczności Sąd będzie chciał ustalić. Pozdrawiam

 3. beata pisze:

  Witam,mam takie pytanie, czy jak nie jest wniesiona jeszcze sprawa o rozwód a małzenstwo nie mieszka razem i matka dziecka utrudnia kontakty z dzieckiem zarowno ojcu jak i dziadkom to czy mozna zlozyc wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem/wnukiem?

 4. beata pisze:

  Jeszcze zapomnialam zapytac na jaka ilosc godzin w tygodniu mozemy liczyc?Czy dziadkowie moga liczyc na to zeby wnuk spedzal u nich co 2 wekeend i 2 dni w tygodniu?czy ojciec dziecka i jego rodzice (dziadkowie) mogą napisac wspolny wiosek?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam. Lepiej złożyć oddzielny wniosek. Co do ilości czasu, na jaki można liczyć, to już Panstwu nie jestem w stanie nic wskazać. Nie znam sprawy, ani realiów istniejących relacji. Pozdrawiam

 5. Ania pisze:

  Były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie do decydowania o wyjazdach poza granice państwa (złożyłam wniosek o pozbawienie całkowite władzy rodzicielskiej), po ponad 3 latach nieobecności w ich życiu złożył wniosek o uregulowanie kontaktów wraz zabezpieczeniem zabierania dzieci poza miejsce zamieszkania matki (dowiedział się że chcemy wyjechać za granicę) Pytanie : czy mimo że dzieci go nie pamiętają (syn w ogóle a córka jak przez mgłę i same złe rzeczy) , nie identyfikują się z nim (były małe gdy porzucił rodzinę) a on nie dołożył przez ten czas żadnych starań o kontakty , zabezpieczenie w formie kontaktu w trakcie rozprawy zostaje przydzielone?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Trudno mi stiwerdzić, czy tak może być. Sąd z powodu braku więzi może nie zgodzić się na zabezpieczenie, tylko zbadać najpierw, czy zasadne jest regulowanie kontaktów. Sąd może przyjąć, iż ten brak więzi powoduje, że może Pani wyjechać za granicę, ale też i nakazać oddanie Pani paszportu małoletnich na czas trwania postępowania. Nie podejrzewam jednak, przyjmując możliwość udzielenia zabezpieczenia, by było ono w wersji zaproponowanej przez ojca, a i co do tego czy będzie udzielone, to również mam wątpliwość. Najpierw sąd powinien zbadać, czy te przyznanie kontaktów nie byłoby tylko ze szkodą dla małoletnich. Pozdrawiam

 6. danutaz pisze:

  witam mam pytanie ….jezeli rozstalam sie z ojcem dziecka obydwoje mamy prawo do niego czy moge wyjechac z dzieckiem poza miejsce zamieszkania oczywiscie na terenie polski na pare dni zaznaczam ze nie chcem oddac dziecka ojcu poniewaz raz juz zabral mi dziecko i nie chcial oddac .jestesmy przed rozprawa o ustalenie kontaktow ?pozdrawiam i z gory dziekuje

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam. Skoro dziecko jest przy Pani, to wyjazd wypoczynkowy na kilka dni nie jest nieprawidłową postawą ze strony Pani. Pozdrawiam

 7. Maria pisze:

  Witam, jestem babcią 3-letniej wnuczki i 6-letniego wnuczka. Syn złożył wniosek do sądu okręgowego o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi na czas trwania rozprawy sądowej. Był złożony wniosek taki do sądu rodzinnego ale synowa dowiedziała się o tym i złożyła wniosek rozwodowy z orzeczeniem o winie syna. Dlatego prawdopodobnie postępowanie w sądzie rodzinnym zostanie zawieszone. Synowa utrudnia kontakty z dziećmi jemu. Sądownie nie jest jeszcze nic ustalone więc nie może złożyć wniosku o ukaranie jej za utrudnianie kontaktów. W wniosku do sądu okręgowego wyróżnił godziny oraz daty spotkań z dziećmi. Mam pytanie czy ja jako babcia mogę złożyć jakiś wniosek o ustalenie widzeń z wnukami? Czy moge widywać się z wnukami tylko wtedy kiedy syn będzie miał wyznaczone godziny i terminy? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Może Pani złożyć niezależny wniosek o uregulowanie widzeń. Ma Pani do tego pełne prawo. Pozdrawiam

 8. Stefan pisze:

  Witam serdecznie,

  zwracam sie do Pana z prosba o podpowiedz co dalej, gdzie… . Zlozylem ex sprawe o utrudnianie kontaktow, dostalismy termini i … jest 1 rozprawa. Przesluchanie swiadkow. Jeden z nich (mama ex) sklamala i automatycznie oczerniajac mnie poinformowala Sad ze zrobilem dziecku malinke i kazalem to dziecku ukrywac wlosami (kucykiem). To oczywiscie obrzyliwa nieprawda! W ten sam dzien po rozprawie czekalem na byla by spotkac sie z dzieckiem i porozmawiac, chcialem rowniez zobaczyc te malinke. Po wyczekaniu prawie 5h corka wrocila do domu z kolezanka ex (dziecko bylo pod jej opieka na czas sprawy) i rozpoczelo sie…
  Pierwsza dopadla samochodu, w ktorym siedzialo nasze dziecko,niby odpinajac ja z fotelika szeptala jej cos do ucha (bylo widac) jak juz małą uwolnila z fotelika corka wysiadajac z samochodu automatycznie podniosla rece do gory i tak jakby sie bronila cofala sie. Widac bylo ze jest przerazona. Nie byl to moj widok tylko efekt podejrzewam manipulacji dzieckiem. Przykucnalem i zawolalem Paulinko (nie uzyje prawdziwego imienia) co sie stalo, a ona szeptem po cichutku wymowila slowo tata. Wyciagnalem rece i przyszla tyle ze zmartwiona, przygnebiona i przestraszona. Gdy przytulilem ja do siebie od razu naskoczyla ex krzyczac co robie? Co ja robie? Dziecko prawie w placz ale delikatnie uspokoilem ex i od razu cisza. Po obu stronach.Moglem nacieszyc sie na chwile przytuleniem dziecka.Ex gdy odprowadzilem mala do drzwi zabrala dziecko i chciala od razu pojsc do domu ale ja nalegalem by zostala chwile, by pokazala malinke,bym mogl porozmawiac z corka.Nie posluchala wiec powiedzialem ze zawezwe Policje.Odpowiedziala ze jak to zrobie to nie otrzymam dziecka do kolejnej sprawy ( ok. 1,5 miesiaca) i ze i tak im nie otworzy drzwi. W Miedzyczasie kolezanka ex mowi. Stefan (mojego imienia nie uzyje) daj sobie spokoj,po co Ci to? Odpowiedzialem jej ze nie wie co bylo na sprawie. Ona dalej swoje i znowu mowi bym dal sobie z tym spokoj,ona tez to przechodzi. (Chodzilo o jej podobna sytuacje w zwiazku) nie wytrzymalem i mowie jej ze mama ex posadzila mnie o robienie dziecmu malinki i kazaniu jej chowac ja za wlosami,za kicykiem. Ona…(to co zobaczylem i uslyszalem spowodowalo u mnie spustoszenie umyslu) z lekkim usmieszkiem i pelnym spokojem…a co ty myslales jak ty chcesz podac ex o bicie dziecka. Myslalem ze snie ale nie. Utwierdzila mnie w przekonaniu ze warto dalej walczyc, ze to wszysto jest ukartowane. Wezwalem Policje…nic nie zrobili. Co do ex to bila dziecko mowiac mi ze “nie dawala juz rady” (mam zdjecia posiniaczonego miejsca)

  Jestem zly poniewaz chcialem to w normalny sposob przejsc te rozprawe. Mielismy juz prawie poukladane co i jak,byla tez opinia kuratora jak mieszkamy itd obie opinie pozytywne. Pozniej spotkanie z psychologiem bieglym i gu nastapil problem poniewaz moja opinia ok a jej mocno negatywna. I to tak sobie mysle ze jest powodem jej ataku. Starali sie z prawnikiem odwolac opinie pscholog ale nie skutecznie. Moze dlatego chwycili sie brzytwy i pojechali po bandzie. Po mnie. Zapomnieli o jednym malym kilkuletnim szczegole,ze na tym wszystkim straci nasza corka. Na dzien dzisiejszy za to ze wezwalem Policje i nachodze ja mam zakaz widywania sie z dzieckiem az do zapadniecia wyroku. To ok 1,5 miesiaca. Co z corka sie stanie przez ten czas, jak to odbierze, co jej przekaza? Masakra. Jak z tym walczyc? Co mam zrobic? Gdzie isc?

  Stefan

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Rozumiem, że kontakty ma Pan uregulowane, więc powinien Pan za każdym razem występować o ukaranie z ich brak realizacji, tym bardziej, że opinia RODK jest dla Pana korzystna. Jeżeli Pan nie ma uregulowanych kontaktów, to powinien Pan jak najszybciej złożyć wniosek o ich uregulowanie, i to z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia podając, że został Pan całkowicie pozbawiony kontaktu z dzieckiem. Pozdrawiam

 9. Jędrula pisze:

  witam.żona odeszła ode mnie 3 tyg.temu do swoich rodziców wraz z nieletnia 22miesieczną córką.nie pozwala mi widywac córki,jedynie moge zadzwonic ale córeczka jest zbyt mała i nie porozmawiam z nią tak jak gdybym ją zabral do siebie.żona twierdzi ze jak sadownie ustale sobie to wtedy córeczke zabiore.nikt z nas jeszcze pozwu o rozwód nie złozył ale boje sie ze jesli to dluzej potrwa to strace wiez z dzieckiem która była dosc silna a wiem ze nastawiają córcie przeciw mnie bo jak zona byla czasem u tesciów to córcia po powrocie mówiła GŁUPI TATA itp.co mam zrobic?prosze o rade bo czas działa na moja niekorzysc a przekonac zony sie nie da.

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. W opisanej sytuacji powinien Pan niezwłocznie złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Oczywiście zarówno główny wniosek, jak i zabezpieczenie umieszcza Pan w jednym piśmie. Istotnie, jeżeli nie ureguluje Pan tej sytuacji, a porozumienia z matką dzieka nie jest Pan w stanie uzyskać, to czas nie jest Pana sprzymierzeńcem. Pozdrawiam

 10. Grzegorz pisze:

  Witam
  Czy mając zasądzone spotkania z dzieckiem w domu jego matki, moge synka zabrać do siebie na godzinę chociaż ?? dodam że nie mam ograniczonych w najmniejszym stopniu praw rodzicielskich. Chciałbym zeby synek mógł się spotkac też z dziadkami .

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dobry wieczór. Jeżeli postanowienie tego nie przewiduje, a wskazuje, iż kontakty mają się odbywać w miejscu zamieszkania dziecka (w domu), to bez zgody matki nie może Pan tego zrobić. Brak ograniczonych praw rodzicielskich nie ma znaczenia w tym zakresie.Pozdrawiam

 11. klara pisze:

  Witam. Jestem przed pierwsza sprawą rozwodową. Mąż znęcał się nade mną, złożyłam zawiadomienie na policji, ale z powodu braku dowodów umorzono sprawę. Następnie zabrał mi 6 letnie dziecko i pozostawił na ulicy bez opieki, też to zgłosiłam i toczy się sprawa. Po tym incydencie kazałam mu się wyprowadzić, zrobiłam to wraz z policją bo inaczej się nie dało. Przez ten cały czas próbuje mi zabrać dziecko, przyjeżdża nieregularnie , nie informując mnie o tym, każdą wizytę nagrywa, przyjeżdża ze świadkami. Ostatnio nawet założył podsłuch w telefonie syna (co mogłabym z tym zrobić???). I mam pytanie odnośnie pierwszej sprawy rozwodowej, gdyż moja mecenas twierdzi, że nie muszę składać zabezpieczenia o opiekę na czas rozwodu, a ja się cały czas boję, że w końcu mi go zabierze. Ja już tracę siły tak cały czas pilnować. Przez ten cały czas grozi mi. Co mogłabym jeszcze w tej sprawie zrobić. Proszę o pomoc

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dobry wieczór. Jeżeli pełnomocnik poinformował Panią o takiej taktyce, to powinna się Pani do tego zastosować. Z pewnością zna lepiej sprawę ode mnie, więc łatwiej jest opracować określone rozwiązanie. Widocznie procesowo jest to uzasadnione. Myślę, że powinna Pani porozmawiać z pełnomocnikiem w tym zakresie bardziej szczegółowo. Pozdrawiam

 12. Marta pisze:

  Witam. Mój brat jest po rozwodzie 2 lata bez orzekania o winie , nie ma ograniczonych praw do 6 letniej córki. Przez te dwa lata widywał Ją bardzo czesto, spała u niego w weekendy. Mają naprawdę super więż . Miesiąc temu założył sprawę o podział majatku i ex-żona nagle po otrzymaniu pisma nie pozwala mu na kontakty z dzieckiem. Złozyła wniosek o uregulowanie gdzie zaproponowała tylko 2 soboty w miesiącu od 10 rano do wieczora do 18. W piśmie tym nagle sobie przypomniała , że brat jest alkoholikiem ( co jest bzdurą ) i ona się boi żeby Malutka u niego spała. Jakoś przez 2 lata nie było z tym problemu. Sprawa jest dopiero w grudniu a nie ma szans żeby ex do tej pory zezwoliła na widzenie z córką. Brat bardzo przeżywa. Czy możemy w tym przypadku złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów? Jak odeprzeć te ataki ? Dziękuję i pozdrawiam

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Jak najbardziej może brat złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Należy opisać szczegółowo relacje z dzieckiem, zakres kontaktów z małoletnim, oraz podkreślić, że nagle kontakty zostały ucięte przez matkę. Jeżeli zarzuty są nieprawdziwe, to należy zaprzeczyć im, można też wnieść o zlecenie wywiadu kuratora celem umożliwienia sądowi wydania rozstrzygnięcia przed terminem rozprawy. Pozdrawiam

 13. Kasia pisze:

  Witam, czy postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem na czas procesu jest natychmiast wykonalne? Czy muszę czekać, aż się uprawomocnić i wnosić o nadanie klauzuli wykonalności czy wzmianki o wykonalności? Czym to się różni?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dobry wieczór. Postanowienie zabezpieczające kontakty jest natychmiast wykonalne. Nie musi Pani czekać na uprawomocnienie. Pozdrawiam

 14. edward pisze:

  Witam,obecnie toczy się sprawa o uregulowanie kontaktów z synem [od listopada 2012] ,następna sprawa w styczniu 2014r i końca nie widać,w lutym 2013r złożyłem wniosek o zabezpieczenie kontaktów z synem.do dnia dzisiejszego wniosek nie został rozpatrzony.co mogę zrobić w tej sytuacji?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Zacząłbym od złożenia pisma procesowego, w którym wnosi Pan o niezwłoczne rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia, choć podejrzewam, że skoro rozprawa jest w styczniu, to niewykluczone, że sąd dopiero w styczniu będzie go rozpoznawał. Może być tak, że sąd ma obszerne akta i wniosek nie jest dostrzegalny, więc trzeba przypomnieć o jego instnieniu. To na początek. Pozdrawiam

 15. Maciej pisze:

  Witam, proszę o pomoc. W dniu wczorajszym wróciłem z weekendowego wyjazdu i zastałem puste mieszkanie ( brak mebli wózków rzeczy dziecka oraz rzeczy matki ). Wykorzystując moment że mnie nie było wyprowadziła się bez słowa, chciałem dogadać się z nią żeby dziecko przebywało na zmianę tydzień u mnie, tydzień u niej. Nie zgodziła się powiedziała że mogę przyjechać i spotkać się z nim w domu w którym teraz mieszka. Czy jest możliwość żeby syn mógł przebywać również u mnie ? ( nie jesteśmy małżeństwem i nigdy nie byliśmy ) Byłem nawet na policji, lecz oni powiedzieli że skoro nie jesteśmy małżeństwem matka ma prawo zabrać dziecko gdzie chce. Nie chodzi mi o to żeby zabrać jej dziecko, tylko żeby miało taki sam kontakt z ojcem i matką. Co mogę zrobić ?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Jak najszybciej musi Pan składać wniosek w Sądzie. Nie wiem, czy będzie Pan chciał ustalenia miejsca pobytu dziecka przy sobie, ale wniosek o zabezpieczenie wraz z wnioskiem o kontakty powinien Pan bezwzględnie złożyć. Czy zakres tydzien/tydzień wchodzi w grę, to tego nie wiem, bo to zależy od sprawy, ale o spotkania bieżące powinien Pan wystąpić. Policja nie odbierze dziecka, więc nie tędy droga. Pozdrawiam

 16. on pisze:

  Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie wniosku o zabezpieczenie kontaktów. Złożyłem go tydzień temu tj. 3.03.14 wraz z wnioskiem o uregulowanie kontaktów. Zgodnie z Pana radami za jednym razem złożyłem oba. Ciekawi mnie tylko kiedy dostanę jakąś odpowiedź ze strony sądu. Minął już tydzień i nic..

  • Marcin Zaborek pisze:

   Witam, w ciągu tygodnia to sąd raczej Panu nie rozpozna wniosku. Nie wiem jaka jest treść wniosku, ale powinien Pan dzwonić do Sądu i sprawdzać, czy jest wyznaczony termin rozprawy. Sąd poza rozprawą rozpoznaje wniosek w wypadku niecierpiącym zwłoki, ale nie wiem, czy tak akurat potraktuje Pana wniosek. Pozdrawiam

 17. Ja pisze:

  Witam! Złożyłem wniosek o uregulowanie kontaktów z dziećmi wraz z zabezpieczeniem na czas trwania sprawy 31.03. We wniosku opisałem terminy i sposoby kontaktów. Telefonicznie dowiedziałem się , że sąd wyznaczył termin rozprawy na 25.06!!! Nie odnosząc się do zabezpieczenia. Co ja mogę zrobić żeby móc zobaczyć się z dziećmi! Złożyć oddzielny wniosek o zabezpieczenie? Może sąd nie doczytał co napisałem we wniosku?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dobry wieczór. Powinien Pan napisać pismo ponaglające sąd do rozpoznania wniosku o zabezpieczenie z uwagi na fakt, iż nie ma Pan możliwości spotykania się z dziećmi. Jeżeli we wniosku wskazał Pan, że w sumie Pan ma kontakty ale chce Pan innych terminów, to sąd mógł nie uznać rozpoznania wniosku za pilny, choć faktycznie powinien go rozpoznać jednak wcześniej. Pozdrawiam

 18. M.W. pisze:

  Witam, moj były patner złożył wniosek o ustalenie wizyt z naszym 3 miesięcznym dzieckiem. We wniosku wniósł o zabezpieczenie wizyt dość szerokie – żąda bym wydawała mu dziecko 4 razy w tygodniu po 8 h. Dziecko jest karmione piersią. Na dokumencie informującym o terminie rozprawy nie mam nic a propo rozpoznania zabezpieczenia. We wniosku ojciec dziecka skłamał, iż utrudniam mu widzenia i nie widuje dziecka od lipca. Prawda jest taka, że może widywać dziecko kiedy zechce, jednak taka forma kontaktu go nie satysfakcjonuje – tylko i wyłącznie zabieranie do siebie. W związku z tym przygotowuje odpowiedź na wniosek w którym opisze całą sytuację. Moje pytanie jest takie – czy sąd może rozpoznać wniosek o zabezpieczenie bez wysłuchania tego co ja mam do powiedzenia? (chodzi głównie o fakt karmienia piersią a zabieranie dziecka na 8 h z dala ode mnie) Żyję w strachu, że nagle z sądu przed pierwszą rozprawą przyjdzie mi do domu informacja, iż mam wydawać dziecko aż na 8 h :(

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry, sąd może rozpoznać wniosek na posiedzeniu niejawnym, ale tylko gdy jest to wypadek niecierpiący zwłoki, ale w tej sytuacji mało prawdopodobne, by rozpoznanie wniosku odbyło się bez Pani obecności. Poza powyższym sam wniosek w takim zakresie jest mało realny do uwzględnienia przez Sąd, szczególnie że ojciec, jak Pani wskazała ojciec widuje się z dzieckiem regularnie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć × = 42

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>