Co powinien zawierać wniosek o powrót dziecka w trybie Konwencji Haskiej?

Wniosek o powrót dziecka w trybie Konwencji Haskiej należy skierować do organu centralnego państwa, w którym mieszka wnioskodawca (w Polsce organem tym jest Ministerstwo Sprawiedliwości, a konkretnie specjalna komórka w ramach Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego Ministerstwa Sprawiedliwości) lub bezpośrednio do właściwego sądu państwa, na którego terytorium dziecko przebywa w wyniku bezprawnego uprowadzenia lub zatrzymania (art. 8 i art. 29 Konwencji). To samo tyczy się wniosku o ochronę wykonywania prawa do odwiedzin.

Zgodnie z art. 8 Konwencji wniosek o pomoc w zapewnieniu powrotu dziecka powinien zawierać:

  • informacje dotyczące tożsamości wnioskodawcy, dziecka, oraz osoby, co do której istnieje domniemanie, że uprowadziła lub zatrzymała dziecko;

  • datę urodzenia dziecka, jeśli jest to możliwe do ustalenia;

  • podstawy, na które powołuje się wnioskodawca, żądając powrotu dziecka;

  • wszelkie dostępne informacje dotyczące miejsca przebywania dziecka oraz tożsamości osoby, co do której istnieje domniemanie, że dziecko z nią przebywa.

Do wniosku można dołączyć lub uzupełnić go o:

  • uwierzytelnione odpisy jakiegokolwiek orzeczenia lub ugody, przydatne dla sprawy;

  • zaświadczenie lub poświadczone oświadczenie pochodzące od organu centralnego lub innej właściwej władzy państwa stałego miejsca pobytu dziecka lub osoby kompetentnej, dotyczące przepisów ustawodawstwa tego państwa w tym zakresie;

  • wszelkie inne przydatne dokumenty.

Całość dokumentów, wraz z wnioskiem, sporządza się w języku polskim, a następnie należy przetłumaczyć je na język urzędowy państwa, w którym przebywa dziecko (art. 24 Konwencji).

Wniosek należy złożyć jak najszybciej z uwagi na treść art. 12 Konwencji (od chwili uprowadzenia do chwili wpłynięcia wniosku o jego powrót nie powinien upłynąć okres dłuższy niż 12 miesięcy). Decyzja o wydaniu dziecka powinna zapaść w przeciągu 6 tygodni od daty wpłynięcia wniosku.

Warto również wskazać, że w momencie, gdy trwa postępowanie o zwrot dziecka na podstawie Konwencji Haskiej sądy miejscowe (tj. te gdzie przebywa uprowadzone dziecko) nie mogą orzekać o władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.

Sprawy o powrót dziecka prowadzone na podstawie przepisów Konwencji nie pociągają za sobą konieczności poniesienia przez wnioskodawców kosztów postępowania sądowego. Wnioskodawcę obciąża jedynie koszt ustanowienia pełnomocnika oraz zlecenia tłumaczenia dokumentów.

Więcej na temat działań związanych z uprowadzeniem dziecka znajdziecie Państwo na blogu https://uprowadzeniedziecka.pl/

apl. adw. Marta Kaczmarek

O Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Co powinien zawierać wniosek o powrót dziecka w trybie Konwencji Haskiej?

  1. Kalina pisze:

    Witam mam pytanie po rozwodzie luty 2016. Od razu były ustalone kontakty ojca z dzieckiem przez sąd wyznaczone w każdą sobotę w miejscu zamieszkania lub w miejscu wyznaczonym przeze mnie w mojej obecności. Zaznaczę przez 1,5 roku ojciec nie przychodził nadużywać alkoholu, poszedł na odwyk zaczął przychodzić ale te widzenia były bardzo krótkie z czasem dziecko nie chciało tych kontaktów i powiedziało tacie żeby nie przychodził. Tata na początku pytał o dziecko ale potem zaprzestał. Wrócił spowrotem do alkoholu oczywiście nie przyznając się do tego. Po pół roku złożyliśmy o odebranie praw ponieważ ojciec dziecka i tak się nie interesował dzieckiem nie dawał żadnego zaangażowania że swojej strony ale odrzucając wniosek twierdząc że brakuje coś tu w style groźnego niebezpiecznego. Ale powiedziała że jest bardzo złym ojcem i daje mu jeszcze jedna szansę. Teraz jest pół roku od sprawy i ojciec dziecka złożył o zmianę kontaktów mimo że od roku nie przychodzi na ustalone kontakty przez sąd,nie dzwoni nie pisze .W ciągu roku był 2 razy z prezentem dosłownie na 2 minuty z zegarkiem w ręku..Dziecko nie chce iść samo z tata poza miejsce zamieszkania ni niechce zeby przychodzil,ponieważ nie ma z nim kontaktu ani żadnej więzi emocjonalnej.Dziecko ma 6 latMoje pytanie brzmi czy sąd może zmienić kontakty na korzyść ojca?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, mało prawdopodobne by sąd zwiększył kontakty, ale zachowanie ojca wskazuje na to, że może Pani złożyć wniosek o ich zmniejszenie bądź nadzór nad ich przebiegiem. Nadto, skoro sąd oddalił (zakładam, że oddalił a nie odrzucił) to może Pani wnieść o ograniczenie jego władzy rodzicielskiej a nie o pozbawienie.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.