Jak najszybciej uzyskać prawo do kontaktów z dzieckiem? Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów może zostać wniesiony w sytuacji, gdy rodzic nie ma możliwości kontaktów z dzieckiem lub gdy działania rodzica, pod pieczą którego dziecko pozostaje, powodują niemożność prawidłowej realizacji kontaktów. W obu przypadkach zagrożone jest dobro małoletniego, w szczególności więź emocjonalna łącząca go z rodzicem.

W praktyce sądowej często bywa tak, że od czasu wniesienia wniosku o ustalenie kontaktów do wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia regulującego tą kwestię  mija wiele miesięcy, a nawet lat podczas których rodzic nie ma możliwości utrzymywania osobistych relacji z dzieckiem, co może powodować trwałe osłabienie łączącej ich więzi emocjonalnej. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia, złożony w trybie art. 730§1 i n. k.p.c. w zw. z art 755 par 1 pkt 4 kpc, ma zapobiegać podobnym sytuacjom, albowiem pozwala na uregulowanie zasad kontaktów z dzieckiem na czas toczącego się postępowania sądowego.

Generalną zasadą jest, że wniosek składa się w Sądzie Rejonowym (Wydziale Rodzinnym i Nieletnich), przed którym toczy się postępowanie, lub Sadem właściwym do rozpoznania wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.  Może on być również złożony podczas toczącego się postępowania rozwodowego, wówczas sądem właściwym do rozpoznania wniosku będzie Sąd Okręgowy, przed którym toczy się sprawa o rozwód.

Podkreślić należy, iż zgodnie z art. 736 k.p.c. wniosek o zabezpieczenie powinien odpowiadać wymaganiom pisma procesowego określonym w art. 126 k.p.c. tj. powinien zawierać oznaczenie sądu, imię i nazwisko stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, a także podpis strony i sygnaturę akt (o ile jest kolejnym pismem składanym w sprawie). Ponadto wniosek musi dokładnie określać sposób zabezpieczenia poprzez wskazanie np. że kontakt z dzieckiem odbywać się będzie w każdy wtorek w godzinach od 18.00 do 20.00 poza miejscem zamieszkania dziecka i bez udziału matki (ojca). Ponadto konieczne jest uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia w trybie zabezpieczenia tzn. niezbędne jest wskazanie, dlaczego sąd już na wstępie, ma zabezpieczyć kontakty jeszcze przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia.

Warto pamiętać, iż wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem można złożyć już w trakcie toczącego się postępowania. Wówczas sąd, zgodnie z art. 737 k.p.c. rozpoznaje go bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie jednego tygodnia. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, powinna ona zostać wyznaczona nie później niż w ciągu miesiąca i choć jest to termin instrukcyjny, to nakłada na sąd pewną “presję” czasu, odnośnie jego rozpoznania.  Wniosek o zabezpieczenie kontaktów złożony w trakcie postępowania podlega osobnej opłacie, która zgodnie z art. 68 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wynosi 40 złotych. W praktyce zdarza się jednak, że na rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia można czekać o wiele dłużej.

Reasumując, gdy rodzic nie ma możliwości spotkań z dzieckiem, a przed sądem toczy się postępowanie rozwodowe lub postępowanie o uregulowanie kontaktów z dzieckiem warto rozważyć możliwość złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas toczącego się postępowania, szczególnie, że niejednokrotnie tylko takie rozwiązanie może to umożliwić.

O Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

58 odpowiedzi na Jak najszybciej uzyskać prawo do kontaktów z dzieckiem? Wniosek o udzielenie zabezpieczenia kontaktów na czas trwania postępowania.

  1. Małgorzata pisze:

    Dziadkowie w celu zabezpieczenia kontaktów z wnukiem na czas trwania postępowania napisali propozycję dwóch kontaktów w ciągu tygodnia w miejscu zamieszkania wnuka i jego rodziców, oraz jednengo kontaktu w sobotę w ich miejscu zamieszkania, nie określając czy mają być to kontakty w obecności rodziców, czy nie. Czy należy rozumieć, że jest to wniosek o “zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem”, to rodzice nie mogą pojechać z dzieckiem do dziadków w sobotę. I kto ma dziecko zawieźć do nich?-my, czy oni powinni po nie przyjechać?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Tak, jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia, a o tym kto powinien przyjechac po dziecko powinno regulować postanowienie, myślę, że powinniście Państwo w odpowiedzi na wniosek zaznaczyć tą kwestię, o ile się na nią zgadzacie w ogóle. Generalnie przyjmuje się w praktyce, że osoba uprawniona do konataktów odbiera i przywozi dziecko do domu, ale to powinno być uregulowane.Pozdrawiam

  2. Dariusz pisze:

    Mam następujące pytanie czy zabezpieczenie można złożyć razem z pismem o uregulowanie widzeń z dzieckiem na jednym wniosku ?, i jak to zrobić jeśli jest to możliwe.
    Małżonka nawet podczas ostatnich miesięcy gdy mieszkaliśmy u moich rodziców wywoziła dziecko do teściowej na kilka dni w tygodniu, bez ustalania czy poinformowania mnie. Teraz gdy już się wyprowadziła do swoich rodziców, ze względu na moją prace zarzuca mi ze nie interesuję się dzieckiem, natomiast kiedy już tylko mam wolną chwile i chciał bym się zobaczyć z 18 miesięcznym synem, pyta kiedy mi pasuje i jak podam jakąś datę to oczywiście ona w tedy nie może, gdyż stwierdziła że tylko ona osobiście może mi wydać dziecko, nikt z jej domostwa (rodzice lub brat) nie mogą tego zrobić. Natomiast na pytania jak się czuje dziecko odpowiada że to nie moja sprawa.
    Mam teraz pytanie czy moja sytuacja kwalifikuję się do takiego wniosku o zabezpieczenie widzeń z synkiem.
    Za odpowiedz z góry dziękuję.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam. Tak, można złożyć w jednym wniosku. W osobnym punkcie należy odnieść się do wniosku o zabezpieczenie i wskazać, dlaczego Sąd ma zabezpieczeć kontakty, już na tak wczesnym etapie postępowania. Wydaje mi się, że kwalifikuje się na udzielenie zabezpieczenia, Sąd zapewne będzie chciał wiedzieć, kiedy ostatnio widział Pan dziecko, i jak często czynił Pan starania by się z nim spotkać. Więc szereg innych okoliczności Sąd będzie chciał ustalić. Pozdrawiam

  3. beata pisze:

    Witam,mam takie pytanie, czy jak nie jest wniesiona jeszcze sprawa o rozwód a małzenstwo nie mieszka razem i matka dziecka utrudnia kontakty z dzieckiem zarowno ojcu jak i dziadkom to czy mozna zlozyc wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem/wnukiem?

  4. beata pisze:

    Jeszcze zapomnialam zapytac na jaka ilosc godzin w tygodniu mozemy liczyc?Czy dziadkowie moga liczyc na to zeby wnuk spedzal u nich co 2 wekeend i 2 dni w tygodniu?czy ojciec dziecka i jego rodzice (dziadkowie) mogą napisac wspolny wiosek?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam. Lepiej złożyć oddzielny wniosek. Co do ilości czasu, na jaki można liczyć, to już Panstwu nie jestem w stanie nic wskazać. Nie znam sprawy, ani realiów istniejących relacji. Pozdrawiam

  5. Ania pisze:

    Były mąż ma ograniczone prawa rodzicielskie do decydowania o wyjazdach poza granice państwa (złożyłam wniosek o pozbawienie całkowite władzy rodzicielskiej), po ponad 3 latach nieobecności w ich życiu złożył wniosek o uregulowanie kontaktów wraz zabezpieczeniem zabierania dzieci poza miejsce zamieszkania matki (dowiedział się że chcemy wyjechać za granicę) Pytanie : czy mimo że dzieci go nie pamiętają (syn w ogóle a córka jak przez mgłę i same złe rzeczy) , nie identyfikują się z nim (były małe gdy porzucił rodzinę) a on nie dołożył przez ten czas żadnych starań o kontakty , zabezpieczenie w formie kontaktu w trakcie rozprawy zostaje przydzielone?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. Trudno mi stiwerdzić, czy tak może być. Sąd z powodu braku więzi może nie zgodzić się na zabezpieczenie, tylko zbadać najpierw, czy zasadne jest regulowanie kontaktów. Sąd może przyjąć, iż ten brak więzi powoduje, że może Pani wyjechać za granicę, ale też i nakazać oddanie Pani paszportu małoletnich na czas trwania postępowania. Nie podejrzewam jednak, przyjmując możliwość udzielenia zabezpieczenia, by było ono w wersji zaproponowanej przez ojca, a i co do tego czy będzie udzielone, to również mam wątpliwość. Najpierw sąd powinien zbadać, czy te przyznanie kontaktów nie byłoby tylko ze szkodą dla małoletnich. Pozdrawiam

  6. danutaz pisze:

    witam mam pytanie ….jezeli rozstalam sie z ojcem dziecka obydwoje mamy prawo do niego czy moge wyjechac z dzieckiem poza miejsce zamieszkania oczywiscie na terenie polski na pare dni zaznaczam ze nie chcem oddac dziecka ojcu poniewaz raz juz zabral mi dziecko i nie chcial oddac .jestesmy przed rozprawa o ustalenie kontaktow ?pozdrawiam i z gory dziekuje

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam. Skoro dziecko jest przy Pani, to wyjazd wypoczynkowy na kilka dni nie jest nieprawidłową postawą ze strony Pani. Pozdrawiam

  7. Maria pisze:

    Witam, jestem babcią 3-letniej wnuczki i 6-letniego wnuczka. Syn złożył wniosek do sądu okręgowego o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi na czas trwania rozprawy sądowej. Był złożony wniosek taki do sądu rodzinnego ale synowa dowiedziała się o tym i złożyła wniosek rozwodowy z orzeczeniem o winie syna. Dlatego prawdopodobnie postępowanie w sądzie rodzinnym zostanie zawieszone. Synowa utrudnia kontakty z dziećmi jemu. Sądownie nie jest jeszcze nic ustalone więc nie może złożyć wniosku o ukaranie jej za utrudnianie kontaktów. W wniosku do sądu okręgowego wyróżnił godziny oraz daty spotkań z dziećmi. Mam pytanie czy ja jako babcia mogę złożyć jakiś wniosek o ustalenie widzeń z wnukami? Czy moge widywać się z wnukami tylko wtedy kiedy syn będzie miał wyznaczone godziny i terminy? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. Może Pani złożyć niezależny wniosek o uregulowanie widzeń. Ma Pani do tego pełne prawo. Pozdrawiam

  8. Stefan pisze:

    Witam serdecznie,

    zwracam sie do Pana z prosba o podpowiedz co dalej, gdzie… . Zlozylem ex sprawe o utrudnianie kontaktow, dostalismy termini i … jest 1 rozprawa. Przesluchanie swiadkow. Jeden z nich (mama ex) sklamala i automatycznie oczerniajac mnie poinformowala Sad ze zrobilem dziecku malinke i kazalem to dziecku ukrywac wlosami (kucykiem). To oczywiscie obrzyliwa nieprawda! W ten sam dzien po rozprawie czekalem na byla by spotkac sie z dzieckiem i porozmawiac, chcialem rowniez zobaczyc te malinke. Po wyczekaniu prawie 5h corka wrocila do domu z kolezanka ex (dziecko bylo pod jej opieka na czas sprawy) i rozpoczelo sie…
    Pierwsza dopadla samochodu, w ktorym siedzialo nasze dziecko,niby odpinajac ja z fotelika szeptala jej cos do ucha (bylo widac) jak juz małą uwolnila z fotelika corka wysiadajac z samochodu automatycznie podniosla rece do gory i tak jakby sie bronila cofala sie. Widac bylo ze jest przerazona. Nie byl to moj widok tylko efekt podejrzewam manipulacji dzieckiem. Przykucnalem i zawolalem Paulinko (nie uzyje prawdziwego imienia) co sie stalo, a ona szeptem po cichutku wymowila slowo tata. Wyciagnalem rece i przyszla tyle ze zmartwiona, przygnebiona i przestraszona. Gdy przytulilem ja do siebie od razu naskoczyla ex krzyczac co robie? Co ja robie? Dziecko prawie w placz ale delikatnie uspokoilem ex i od razu cisza. Po obu stronach.Moglem nacieszyc sie na chwile przytuleniem dziecka.Ex gdy odprowadzilem mala do drzwi zabrala dziecko i chciala od razu pojsc do domu ale ja nalegalem by zostala chwile, by pokazala malinke,bym mogl porozmawiac z corka.Nie posluchala wiec powiedzialem ze zawezwe Policje.Odpowiedziala ze jak to zrobie to nie otrzymam dziecka do kolejnej sprawy ( ok. 1,5 miesiaca) i ze i tak im nie otworzy drzwi. W Miedzyczasie kolezanka ex mowi. Stefan (mojego imienia nie uzyje) daj sobie spokoj,po co Ci to? Odpowiedzialem jej ze nie wie co bylo na sprawie. Ona dalej swoje i znowu mowi bym dal sobie z tym spokoj,ona tez to przechodzi. (Chodzilo o jej podobna sytuacje w zwiazku) nie wytrzymalem i mowie jej ze mama ex posadzila mnie o robienie dziecmu malinki i kazaniu jej chowac ja za wlosami,za kicykiem. Ona…(to co zobaczylem i uslyszalem spowodowalo u mnie spustoszenie umyslu) z lekkim usmieszkiem i pelnym spokojem…a co ty myslales jak ty chcesz podac ex o bicie dziecka. Myslalem ze snie ale nie. Utwierdzila mnie w przekonaniu ze warto dalej walczyc, ze to wszysto jest ukartowane. Wezwalem Policje…nic nie zrobili. Co do ex to bila dziecko mowiac mi ze “nie dawala juz rady” (mam zdjecia posiniaczonego miejsca)

    Jestem zly poniewaz chcialem to w normalny sposob przejsc te rozprawe. Mielismy juz prawie poukladane co i jak,byla tez opinia kuratora jak mieszkamy itd obie opinie pozytywne. Pozniej spotkanie z psychologiem bieglym i gu nastapil problem poniewaz moja opinia ok a jej mocno negatywna. I to tak sobie mysle ze jest powodem jej ataku. Starali sie z prawnikiem odwolac opinie pscholog ale nie skutecznie. Moze dlatego chwycili sie brzytwy i pojechali po bandzie. Po mnie. Zapomnieli o jednym malym kilkuletnim szczegole,ze na tym wszystkim straci nasza corka. Na dzien dzisiejszy za to ze wezwalem Policje i nachodze ja mam zakaz widywania sie z dzieckiem az do zapadniecia wyroku. To ok 1,5 miesiaca. Co z corka sie stanie przez ten czas, jak to odbierze, co jej przekaza? Masakra. Jak z tym walczyc? Co mam zrobic? Gdzie isc?

    Stefan

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. Rozumiem, że kontakty ma Pan uregulowane, więc powinien Pan za każdym razem występować o ukaranie z ich brak realizacji, tym bardziej, że opinia RODK jest dla Pana korzystna. Jeżeli Pan nie ma uregulowanych kontaktów, to powinien Pan jak najszybciej złożyć wniosek o ich uregulowanie, i to z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia podając, że został Pan całkowicie pozbawiony kontaktu z dzieckiem. Pozdrawiam

  9. Jędrula pisze:

    witam.żona odeszła ode mnie 3 tyg.temu do swoich rodziców wraz z nieletnia 22miesieczną córką.nie pozwala mi widywac córki,jedynie moge zadzwonic ale córeczka jest zbyt mała i nie porozmawiam z nią tak jak gdybym ją zabral do siebie.żona twierdzi ze jak sadownie ustale sobie to wtedy córeczke zabiore.nikt z nas jeszcze pozwu o rozwód nie złozył ale boje sie ze jesli to dluzej potrwa to strace wiez z dzieckiem która była dosc silna a wiem ze nastawiają córcie przeciw mnie bo jak zona byla czasem u tesciów to córcia po powrocie mówiła GŁUPI TATA itp.co mam zrobic?prosze o rade bo czas działa na moja niekorzysc a przekonac zony sie nie da.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. W opisanej sytuacji powinien Pan niezwłocznie złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Oczywiście zarówno główny wniosek, jak i zabezpieczenie umieszcza Pan w jednym piśmie. Istotnie, jeżeli nie ureguluje Pan tej sytuacji, a porozumienia z matką dzieka nie jest Pan w stanie uzyskać, to czas nie jest Pana sprzymierzeńcem. Pozdrawiam

  10. Grzegorz pisze:

    Witam
    Czy mając zasądzone spotkania z dzieckiem w domu jego matki, moge synka zabrać do siebie na godzinę chociaż ?? dodam że nie mam ograniczonych w najmniejszym stopniu praw rodzicielskich. Chciałbym zeby synek mógł się spotkac też z dziadkami .

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dobry wieczór. Jeżeli postanowienie tego nie przewiduje, a wskazuje, iż kontakty mają się odbywać w miejscu zamieszkania dziecka (w domu), to bez zgody matki nie może Pan tego zrobić. Brak ograniczonych praw rodzicielskich nie ma znaczenia w tym zakresie.Pozdrawiam

  11. klara pisze:

    Witam. Jestem przed pierwsza sprawą rozwodową. Mąż znęcał się nade mną, złożyłam zawiadomienie na policji, ale z powodu braku dowodów umorzono sprawę. Następnie zabrał mi 6 letnie dziecko i pozostawił na ulicy bez opieki, też to zgłosiłam i toczy się sprawa. Po tym incydencie kazałam mu się wyprowadzić, zrobiłam to wraz z policją bo inaczej się nie dało. Przez ten cały czas próbuje mi zabrać dziecko, przyjeżdża nieregularnie , nie informując mnie o tym, każdą wizytę nagrywa, przyjeżdża ze świadkami. Ostatnio nawet założył podsłuch w telefonie syna (co mogłabym z tym zrobić???). I mam pytanie odnośnie pierwszej sprawy rozwodowej, gdyż moja mecenas twierdzi, że nie muszę składać zabezpieczenia o opiekę na czas rozwodu, a ja się cały czas boję, że w końcu mi go zabierze. Ja już tracę siły tak cały czas pilnować. Przez ten cały czas grozi mi. Co mogłabym jeszcze w tej sprawie zrobić. Proszę o pomoc

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dobry wieczór. Jeżeli pełnomocnik poinformował Panią o takiej taktyce, to powinna się Pani do tego zastosować. Z pewnością zna lepiej sprawę ode mnie, więc łatwiej jest opracować określone rozwiązanie. Widocznie procesowo jest to uzasadnione. Myślę, że powinna Pani porozmawiać z pełnomocnikiem w tym zakresie bardziej szczegółowo. Pozdrawiam

  12. Marta pisze:

    Witam. Mój brat jest po rozwodzie 2 lata bez orzekania o winie , nie ma ograniczonych praw do 6 letniej córki. Przez te dwa lata widywał Ją bardzo czesto, spała u niego w weekendy. Mają naprawdę super więż . Miesiąc temu założył sprawę o podział majatku i ex-żona nagle po otrzymaniu pisma nie pozwala mu na kontakty z dzieckiem. Złozyła wniosek o uregulowanie gdzie zaproponowała tylko 2 soboty w miesiącu od 10 rano do wieczora do 18. W piśmie tym nagle sobie przypomniała , że brat jest alkoholikiem ( co jest bzdurą ) i ona się boi żeby Malutka u niego spała. Jakoś przez 2 lata nie było z tym problemu. Sprawa jest dopiero w grudniu a nie ma szans żeby ex do tej pory zezwoliła na widzenie z córką. Brat bardzo przeżywa. Czy możemy w tym przypadku złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów? Jak odeprzeć te ataki ? Dziękuję i pozdrawiam

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. Jak najbardziej może brat złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Należy opisać szczegółowo relacje z dzieckiem, zakres kontaktów z małoletnim, oraz podkreślić, że nagle kontakty zostały ucięte przez matkę. Jeżeli zarzuty są nieprawdziwe, to należy zaprzeczyć im, można też wnieść o zlecenie wywiadu kuratora celem umożliwienia sądowi wydania rozstrzygnięcia przed terminem rozprawy. Pozdrawiam

  13. Kasia pisze:

    Witam, czy postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem na czas procesu jest natychmiast wykonalne? Czy muszę czekać, aż się uprawomocnić i wnosić o nadanie klauzuli wykonalności czy wzmianki o wykonalności? Czym to się różni?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dobry wieczór. Postanowienie zabezpieczające kontakty jest natychmiast wykonalne. Nie musi Pani czekać na uprawomocnienie. Pozdrawiam

  14. edward pisze:

    Witam,obecnie toczy się sprawa o uregulowanie kontaktów z synem [od listopada 2012] ,następna sprawa w styczniu 2014r i końca nie widać,w lutym 2013r złożyłem wniosek o zabezpieczenie kontaktów z synem.do dnia dzisiejszego wniosek nie został rozpatrzony.co mogę zrobić w tej sytuacji?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. Zacząłbym od złożenia pisma procesowego, w którym wnosi Pan o niezwłoczne rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia, choć podejrzewam, że skoro rozprawa jest w styczniu, to niewykluczone, że sąd dopiero w styczniu będzie go rozpoznawał. Może być tak, że sąd ma obszerne akta i wniosek nie jest dostrzegalny, więc trzeba przypomnieć o jego instnieniu. To na początek. Pozdrawiam

  15. Maciej pisze:

    Witam, proszę o pomoc. W dniu wczorajszym wróciłem z weekendowego wyjazdu i zastałem puste mieszkanie ( brak mebli wózków rzeczy dziecka oraz rzeczy matki ). Wykorzystując moment że mnie nie było wyprowadziła się bez słowa, chciałem dogadać się z nią żeby dziecko przebywało na zmianę tydzień u mnie, tydzień u niej. Nie zgodziła się powiedziała że mogę przyjechać i spotkać się z nim w domu w którym teraz mieszka. Czy jest możliwość żeby syn mógł przebywać również u mnie ? ( nie jesteśmy małżeństwem i nigdy nie byliśmy ) Byłem nawet na policji, lecz oni powiedzieli że skoro nie jesteśmy małżeństwem matka ma prawo zabrać dziecko gdzie chce. Nie chodzi mi o to żeby zabrać jej dziecko, tylko żeby miało taki sam kontakt z ojcem i matką. Co mogę zrobić ?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry. Jak najszybciej musi Pan składać wniosek w Sądzie. Nie wiem, czy będzie Pan chciał ustalenia miejsca pobytu dziecka przy sobie, ale wniosek o zabezpieczenie wraz z wnioskiem o kontakty powinien Pan bezwzględnie złożyć. Czy zakres tydzien/tydzień wchodzi w grę, to tego nie wiem, bo to zależy od sprawy, ale o spotkania bieżące powinien Pan wystąpić. Policja nie odbierze dziecka, więc nie tędy droga. Pozdrawiam

  16. on pisze:

    Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie wniosku o zabezpieczenie kontaktów. Złożyłem go tydzień temu tj. 3.03.14 wraz z wnioskiem o uregulowanie kontaktów. Zgodnie z Pana radami za jednym razem złożyłem oba. Ciekawi mnie tylko kiedy dostanę jakąś odpowiedź ze strony sądu. Minął już tydzień i nic..

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, w ciągu tygodnia to sąd raczej Panu nie rozpozna wniosku. Nie wiem jaka jest treść wniosku, ale powinien Pan dzwonić do Sądu i sprawdzać, czy jest wyznaczony termin rozprawy. Sąd poza rozprawą rozpoznaje wniosek w wypadku niecierpiącym zwłoki, ale nie wiem, czy tak akurat potraktuje Pana wniosek. Pozdrawiam

  17. Ja pisze:

    Witam! Złożyłem wniosek o uregulowanie kontaktów z dziećmi wraz z zabezpieczeniem na czas trwania sprawy 31.03. We wniosku opisałem terminy i sposoby kontaktów. Telefonicznie dowiedziałem się , że sąd wyznaczył termin rozprawy na 25.06!!! Nie odnosząc się do zabezpieczenia. Co ja mogę zrobić żeby móc zobaczyć się z dziećmi! Złożyć oddzielny wniosek o zabezpieczenie? Może sąd nie doczytał co napisałem we wniosku?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dobry wieczór. Powinien Pan napisać pismo ponaglające sąd do rozpoznania wniosku o zabezpieczenie z uwagi na fakt, iż nie ma Pan możliwości spotykania się z dziećmi. Jeżeli we wniosku wskazał Pan, że w sumie Pan ma kontakty ale chce Pan innych terminów, to sąd mógł nie uznać rozpoznania wniosku za pilny, choć faktycznie powinien go rozpoznać jednak wcześniej. Pozdrawiam

  18. M.W. pisze:

    Witam, moj były patner złożył wniosek o ustalenie wizyt z naszym 3 miesięcznym dzieckiem. We wniosku wniósł o zabezpieczenie wizyt dość szerokie – żąda bym wydawała mu dziecko 4 razy w tygodniu po 8 h. Dziecko jest karmione piersią. Na dokumencie informującym o terminie rozprawy nie mam nic a propo rozpoznania zabezpieczenia. We wniosku ojciec dziecka skłamał, iż utrudniam mu widzenia i nie widuje dziecka od lipca. Prawda jest taka, że może widywać dziecko kiedy zechce, jednak taka forma kontaktu go nie satysfakcjonuje – tylko i wyłącznie zabieranie do siebie. W związku z tym przygotowuje odpowiedź na wniosek w którym opisze całą sytuację. Moje pytanie jest takie – czy sąd może rozpoznać wniosek o zabezpieczenie bez wysłuchania tego co ja mam do powiedzenia? (chodzi głównie o fakt karmienia piersią a zabieranie dziecka na 8 h z dala ode mnie) Żyję w strachu, że nagle z sądu przed pierwszą rozprawą przyjdzie mi do domu informacja, iż mam wydawać dziecko aż na 8 h 🙁

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, sąd może rozpoznać wniosek na posiedzeniu niejawnym, ale tylko gdy jest to wypadek niecierpiący zwłoki, ale w tej sytuacji mało prawdopodobne, by rozpoznanie wniosku odbyło się bez Pani obecności. Poza powyższym sam wniosek w takim zakresie jest mało realny do uwzględnienia przez Sąd, szczególnie że ojciec, jak Pani wskazała ojciec widuje się z dzieckiem regularnie. Pozdrawiam

  19. Łukasz pisze:

    Dzień dobry

    Jaki jest sąd właściwy do rozpoznania wniosku o uregulowanie kontaktów z wnukiem wraz z zabezpieczeniem na czas postępowania rozwodowego rodziców dziecka?

    Jeżeli chodzi o wniosek rodzica to sprawa jest jasna- Sąd okręgowy
    zgodnie z Art. 4451. § 1..
    A co z wnioskiem dziadków dziecka o zabezpieczenie?
    Ten art dotyczy kontaktów rodzica tylko?

    Wszędzie znajduję informację, że sądem właściwym jest sąd rejonowy, ale nie jest określone gdy jest prowadzone postępowanie rozwodowe, więc nigdzie nie mogę znaleźć.
    Bardzo proszę o odpowiedź

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, w trakcie sprawy rozwodowej kontakty drugiego rodzica rozstrzyga Sąd Okręgowy, przed którym toczy się postępowanie rozwodowe. Jeżeli chodzi o dziadków, to składają oni wniosek o uregulowanie kontaktów z wnukami do Sądu Rejonowego i tamże mogą składać wniosek o zabezpieczenie. Rozwód dotyczy tylko rodziców. Pozdrawiam

  20. Krzysztof pisze:

    Witam Panie Mecenasie
    Chciałem złożyć pozew o rozwód wraz z wnioskiem o zabezpieczenie kontaktów na czas rozprawy, gdyż żona ograniczyła mi kontakt z dzieckiem. Natomiast w międzyczasie to żona złożyła pozew o rozwód. Informacje potwierdziłem w Sądzie Okręgowym, gdzie otrzymałem sygnaturę akt i informację, że do tygodnia otrzymam zawiadomienie z odpisem pozwu. I związku z tym mam pytanie, czy na tym etapie postępowania mogę już składać wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem, czy muszę poczekać do momentu, w którym otrzymam zawiadomienie wraz odpisem pozwu.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, może Pan udać się do akt i zrobić ich fotokopię, by mieć już treść pozwu. Ważne jest aby sprawdzić, czy nie ma on braków formalnych wówczas złożony przez Pana wniosek nie będzie rozpoznany. Powinien Pan zająć stanowisko w procesie i złożyć wniosek o zabezpieczenie, ale nie musi czekać na doręczenie odpisu o ile nie są braki formalne pozwu. Pozdrawiam

  21. Karol pisze:

    Witam,
    Będę wdzięczny za pomoc bo nigdzie nie mogę znaleźć 100% potwierdzenia.
    Mam prawomocne zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwania procesu. Czy będzie ono nadal obowiązywać po wydaniu wyroku końcowego dot. rozwodu i kontaktów, zmieniającego sposób kontaktów na inny niż w zabezpieczeniu, a wniesiona zostanie wniesiona apelacja (również dot. kontaktów)?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, zabezpieczenie obowiązuje do czasu prawomocnego orzeczenia, upada po miesiącu od jego uprawomocnienia jeżeli orzeczenie uwzględnia Pana roszczenie. Wniesienie apelacji powoduje, że orzeczenie nie jest prawomocne. Dopiero orzeczenie w II instancji jest końcowe, chyba że apelacji nie wniesiono. Oczywiście zabezpieczenia można zmieniać w trakcie postępowania, to też należy pamiętać. Pozdrawiam

  22. Maria pisze:

    Szanowny Panie Mecenasie,
    Złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie, z pozostawieniem mnie i mężowi pełnej władzy rodzicielskiej (liczyłam wówczas że się dogadamy) oraz o uregulowanie kontaktów męża z 3 letnim synkiem w sposób przeze mnie wskazany (co drugi weekend z nocowaniem syna u męża plus jedno popołodnie w tygodniu spotkanie syna z mężem). Mąż nas porzucił, wyprowadził się. Złożyłam pozew bo nie chcę tak żyć. Syn mieszka ze mną. Mąż złożył teraz odpowiedź na pozew, w którym żąda opieki naprzemiennej (2 tygodnie syn u niego, dwa u mnie) oraz wniósł o zabezpieczenie kontaktów w taki sposób że dziecko jest 2 tyg u mnie i 2 tyg u niego. Nie wiem jak się teraz zachować, syn jest za mały aby mieć dwa różne domy i mieszkać raz u mnie raz u męża. Mąż nie jest najgorszym ojcem, ale synem zinteresował się dopiero po złożeniu przeze mnie pozwu. Czy mnie służy teraz prawo do złożenia mojego wniosku o zabezpieczenie kontaktów tak jak ja proponowałam w pozwie? Czy sąd przyjmie taki mój wniosek skoro mąż już taki wniosek złożył? I czy służy mi wniosek o zabezp kontaktów skoro dziecko mieszka ze mną? Ja nie utrudniam kontaktów mężowi z synem, ale odbywają się one teraz tak jak ja chciałam w pozwie.
    Czy wchodzi w ogóle w grę, że sąd postanowi opiekę naprzemienną przy trzylatku? Jak można temu przeciwdziałać?
    Z góry uprzejmie dziekuję za Pana pogląd.
    Z poważaniem, Maria.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, jeżeli ma Pani obiekcje odnoście opieki naprzemiennej, to wówczas może Pani złożyć wniosek o badanie przez biegłych psychologów, celem ustalenia czy taka forma byłaby dobra dla dziecka. Przy trzylatku nie jest łatwo uzyskać opiekę naprzemienną, a już nie na zasadzie 2 tygodnie na dwa tygodnie. Odnośnie Pani stanowiska, to może Pani złożyć swój wniosek o zabezpieczenie kontaktów i sąd przyjmie taki wniosek pomimo tego, że mąż złożył takowy. Wniosek przez męża został złożony właśnie dlatego, że Pani się nie zgadza na jego oczekiwania. Proszę pamiętać, że wniosek o zabezpieczenie powinien zawierać mniejsze kontakty niż w pozwie. Nie musi być to dużo mniej, ale nie dokładnie tak samo. Pozdrawiam

  23. Dzien dobry,

    Panie Mecenasie,

    Czy mógłbym prosić o Pana opinię w następującej kwestii, sam znajduje tu dwa poglądy stąd też moje pytanie.

    Rodzice toczą spor o dziecko, matka blokuje kontakty.
    Ojciec uzyskal zabezpieczenie- dosc wąskie, bo tylko kontakty w określonych godzinach w soboty i odbiór z przedszkola w jeden dzien w tygodniu o określonej godzinie.

    I teraz tak ojciec chciałby przychodzić do przedszkola i widywac się z dzieckiem w innych godzinach ewentualnie odebrac przed czasem, na co niezgadza się matka.

    I teraz tak. Zastanawiam się nad charakterem postanowienia o zabezpieczenie. Czy uregulowane w nim kontakty to wersja minimum, tj. reguluja tylko obowiazek matki do wydania dziecka ojcu w tych dniach, czy tez wersja maksimum- tj. ojciec nie moze oebierac dziecka w pozostałe dni.

    Osobiscie jestem sklonny uznać, iż postanowienie o zabezpieczenie de facto tylko narzuca pewne obowiazki matce. Przeciwny wniosek prowadziłby do uznania, iz ojciec uzyskując zabezpieczenie może mieć gorszą sytuacje niż wczesniej.
    Bez zabezpieczenia mógł pojawić sie kiedy chciał w przedszkolu i dziecko odebrac.

    Z drugiej strony postanowienie regulujace kontakty ( nie zabezpieczające) w zasadzie kontakty te reguluje, czyli kazdy z rodzicow ma takie uprawnienia jak wen wpisane. Czyli jezeliby uznac, iż ustalenie kontaktow w postanowieniu o zabezpieczeni ma ten sam skutek co w postanowieniu wydanym w wyniku przeprowadzenia przewodu sadowego, to by oznaczało, iż ojciec może odbierac dziecko tylko i wyłącznie w dniach wskazanych w zabezpieczeniu.

    Drugie pytanie jakie mam, to czy podmiot trzeci musi stosowac się do postanowienia regulującego kontakty między rodzicami. Tj. w tym konkretnym przypadku, czy przedszkole ma prawo do nie wydania dziecka ojcu- ma władze rodzicielską, gdy ten pojawi się np w inny dzien lub o wcześniejszej godzinie niż wskazane w postanowieniu o kontaktach.

    Dziękuję z góry za odpowiedź

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest to wersja maksimum. Z jakiegoś powodu zostały te kontakty ograniczone, chyba że był taki zakres samego wniosku o zabezpieczenie, ale to nie zmienia samego uprawnienia do kontaktów ograniczonych de facto tylko do terminów w zabezpieczeniu. Odnośnie możliwości odbioru z przedszkola, to już zależy od sytuacji w konkretnej sprawie, aczkolwiek omijanie postanowienia poprzez częstsze spotkania (czyli samowolne zwiększenie ilości kontaktów bez zgody drugiego rodzica) naraża ojca na postępowanie o zagrożenie nakazaniem zapłaty za nieprawidłową realizację orzeczenia. Pozdrawiam

  24. Zenona pisze:

    Panie Mecenasie,

    czy to prawda, że sąd zawsze przed zabezpieczeniem kontaktów z dziećmi przy rozwodzie musi skorzystać z opinii zespołu opiniodawczego? Termin na opinię jest bardzo odległy do pażdziernika, czy tak powinno wyglądać zabezpieczenie ?
    Pozdrawiam

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, nie jest to prawda, ale zdarzają się takie sytuacje i nie jest to obowiązek sądu. Generalnie Sąd powinien albo wyznaczyć szybko rozprawę, średnio jest to 1-1.5 miesiąca, czasami dwa miesiące, a w wyjątkowych wypadkach na posiedzeniu niejawnym może to zrobić, ale to akurat rzadko się zdarza. Skorzystanie z badań biegłych przed wydaniem zabezpieczenia ma miejsce najrzadziej. Pozdrawiam

  25. Krzysiek pisze:

    Witam.
    Ja z zapytaniem dlaczego sąd okręgowy,w którym toczy się postępowanie rozwodowe, nawet nie wspomniał o zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem. Powódka zaznaczyła w piśmie rozwodowym o odstąpienie od ustalenia kontaktów. Ja w odpowiedzi na to pismo odrzuciłem tą propozycję i wyszczególniłem kiedy chcę widywać się z dzieckiem oraz o zabezpieczenie tych kontaktów na czas trwania postępowania rozwodowego. Odpowiedź doręczyłem osobiście do sądu 5 sierpnia, pierwsza sprawa odbyła się 22 sierpnia ( na rozprawie byłem tylko Ja) i została wyznaczona na kolejny termin w listopadzie. Co mam robić skoro sąd powinien się tym zająć?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, nie wiem dlaczego sąd tego nie rozpoznał, może nie opłacił Pan tego wniosku, albo wadliwą ilość odpisów Pan złożył, albo skoro był tylko Pan, a druga strona nie była obecna i wnosiła o odroczenie, sąd uznał, że nie może procedować i odroczył. Powodów może być sporo, także trudno mi znaleźć przyczynę. Najpierw napisałbym na Pana miejscu pismo z prośbą o pilne rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie, jednocześnie warto sprawdzić czy złożył Pan wniosek prawidłowo tj. zgodnie z procedurą. Pozdrawiam

  26. Warson pisze:

    Witam serdecznie, moja sprawa rozwodowa trwa bardzo długo, dopiero kilkanaście dni temu przeczytałem że wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem mogę złożyć i Sąd szybko wydaje postanowienie. A więc przyznano mi szerokie kontakty i nie mam odebranych praw rodzicielskich, trwa sprawa rozwodowa a więc jak takie zabezpieczenie prawnie wygląda? Czy druga strona może się odwołać i zabezpieczenie nie jest prawomocne? Boje się że dalej będzie utrudniała kontakty. Czy Zabezpieczenie Kontaktów automatycznie staje się prawomocne i natychmiastowo wykonalne?

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dobry wieczór, druga strona może się odwołać,zabezpieczenie nie jest prawomocne, ale i tak jest wykonalne. Więc jeżeli jest to pierwsze zabezpieczenie, to normalnie zgodnie z orzeczeniem może Pan realizować kontakty z dzieckiem. Pozdrawiam

  27. korjak pisze:

    Dzień dobry. Mam taki problem. Jestem hazardzistą po leczeniu. Zona wyrzuciła mnie z domu w 2014 roku od tego czasu wracalismy do siebie ale w nowy rok 2017 po raz kolejny mnie wyrzucila. splacam reszte swoich zobowiazan bankowych. Przez ten okres kiedy tam nie m ieszkałem staralem sie jezdzic do dziecka ale wiecznie byly klotnie lub problem z widzeniem dziecka. Place regularnie alimenty od 2014 roku. Po ostatnim wyrzuceniu nie mam kontaktu z dzieckiem chcialem je raz zab rac na pare godzin to dostałem odpowiedź NIE. pisze ciągle sms do niej o zdrowie i samopoczucie dziecka ale nie odpisuje nawet. Napisala tylko jednego zebym o alimentach czasem sobie nie zapomniał. Wybieram sie na jeszcze jedno leczenie zamkniete od hazardu bo boje się ze przez problemy w zyciu wróce do grania. Chce złożyć wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Długo się czeka na rozprawe?? w lutym Ide na 7 tyg na leczenie a chce złożyć przed wyjazdem. i to że jestem hazardzista trzeżwiejącymk będzie miało jakiś wpływ na decyzje sądu.?? obecnie nie widziałem dziecka od nowego roku i chce to sądowo załatwic bo nie widze innej możliwości

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, termin pierwszej rozprawy od złożenia wniosku, to od około 1.5 miesiąca do około 3 miesięcy (rzadziej dłużej) . Pana uzależnienie ma znaczenie, ale nie jest to typ uzależnienia, który zagraża dziecku (lub może zagrażać. Inaczej jest oceniane przez Sąd uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków. Ważna też jest w Pana przypadku samoświadomość problemu, co pozwala domniemywać, iż radzi Pan sobie ze swoim problemem. Pozdrawiam

  28. barbara pisze:

    witam mamy dziecko z partnerem ale juz nie jestesmy razem jeszcze mieszkamy u mamy byłego chcemy sie wyprowadzic tylko mama byłego robi problem ze nie i ojciec dziecka sie zgadza ale powiedzial ze bedzie zabieral kiedy bedzie chcial a wyjezdzamy 200km dalej w polsce czy musi podpisac taki papier ze sie zgadza bym chcialm wnies do sadu o ustalenie widzenia sie z dzieckiem ile sie czeka ? boje sie ze dam dziecko i puzniej mi nie odda nie zajmuje sie dzieckiem wogole

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, średnio czeka się na pierwszy termin od około 1.5 miesiąca do nawet 3/4 miesięcy. Jednocześnie w przypadku złożenia wniosku o zabezpieczenie, termin rozpoznania zazwyczaj jest do około 1.5 miesiąca, rzadziej czeka się dłużej. Pozdrawiam

  29. Filip pisze:

    Dzień dobry złożyłem do sądu wniosek o zabezpieczenie kontaktów z synem na czas trwania procesu. W jaki sposób dowiem się o tym że została wyrażona zgoda przez sąd o zabezpieczenie tych kontaktów z góry dziękuję

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, sugeruję dzwonić do Sądu na Biuro Obsługi Interesanta co kilka dni i dopytywać czy zostało wydane jakieś rozstrzygnięcie lub czy wydano jakieś zarządzenie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.