Kiedy należy zwrócić się do Sądu o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

Z wnioskiem o uregulowanie kontaktów do Sądu wystąpić można w sytuacji gdy nie ma możliwości utrzymywania stałych, regularnych spotkań z małoletnim, z powodu braku porozumienia z osobą pod opieką, której dziecko przebywa lub ze względu na całkowite uniemożliwianie kontaktów z małoletnim. W takiej sytuacji Sąd, kierując się dobrem dziecka wyda postanowienie regulujące zasady spotkań z małoletnim tym samym zobowiązując rodzica (opiekuna), u którego dziecko stale przebywa do umożliwiania spotkań małoletniego z uprawnionym. O formalnych wymaganiach wniosku o uregulowanie kontaktów piszę w artykule “Wniosek o uregulowanie kontaktów-osoby uprawnione,właściwość sądu”. Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o kontakty jest Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego w trybie art. 569 § 1 kpc tj. sąd miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania- sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli nie zaistnieje żadna z powyższych możliwości wniosek należy złożyć w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy.

O Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Kiedy należy zwrócić się do Sądu o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

  1. Anna pisze:

    Witam, po długo ciąnącej się sprawie mój mąż zachował prawa rodzicielskie a jego była partnerka ma ograniczone do decydowania o ważnych sprawach. Podczas tamtej rozprawy wnosiliśmy o zabezpieczenie, które jak się dowiedzieliśmy jest ważne jeszcze mjesiąc od postanowienia. Niestety nie udało nam sie polubownie ustalić kontaktów co oznacza niestety dalszy udział sądu. Zastanawiamy się co się będzie działo od momentu wygaśnięcia starego zabezpieczenia do kolejnej rozprawy. Kto ma decydować jak w tym czasie będą wyglądały kontakty? Dodam, że to jak było do tej pory jest dla nas nie do przyjęcia ponieważ dzkecko zmamą było wszystkke weekendy a z nami tylko w tygodniu kiedy chodzi do szkoły i nie ma żadnego wolnego przyjemnego czasu który moglibyśmy spędzać razem. Dodatkowo opowiada że słyszy bardzo wiele złego na nasz temat łącznie z przekleństwami pod naszym adresem i jest to dla niego bardzo trudna sytuacja źle się dogaduje z mężem matki i sam otwarcie mówi, że chciałby spędzać też weekendy z nami. Nie jesteśmy też pewni czy to my powinniśmy wystąpić do sądu o uregulowanie jej kontaktów czy poczekać aż ona to zrobi. Po prostu chcieli byśmy wiedzieć co zrobić zeby bylo najlepiej dla małego.
    Pozdrawiam ciepło.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Dzień dobry, nie wiem jak brzmi postanowienie o zabezpieczeniu, ale nie wydaje mi się, aby było ważne przez miesiąc. Ono upada ale po uprawomocnieniu orzeczenia, a nie w trakcie postępowania. Więc skoro postępowanie dalej się toczy to obowiązuje zabezpieczenie o ile ktoś nie wniesie o jego zmianę i nie zostanie ona uwzględniona.Pozdrawiam

  2. Krzysiek pisze:

    Witam serdecznie
    Mam 20 lat i piszę jak tylko odnalazłem tą stronę. Ja w sprawie Mojego ojca. Tata opiekował się Mną od 5 roku życia odkąd stwierdzono w mojej głowie guza. Bóle były ogromne. Ojciec zrezygnował z pracy na rzecz śmiesznych zasiłków. Od tego momentu traciłem powoli matkę. Więcej zarabiała jako asystentka dyrektora. Przekazywała dość spore sumy na moje leczenie a jak wyjechała z dyrektorem do Monachium to była tylko w święta i to też nie zawsze. Kupiła samochód dla Taty aby mógł mnie wozić po szpitalach i klinikach. Nie rozwiedli się nawet jak matka urodziła dyrektorowi córkę. Ojciec skupił się na leczeniu Mnie. Przedszkole i szkoły często były przerywane ze względu na częste bóle głowy ( dwa, trzy razy w tygodniu) i natychmiast zjawiał się Tato. W 2008 urodził się Mój przyrodni brat Kamil z nieformalnego związku Ojca. Do tego momentu widziałem jak był pozytywnie odmieniony. Był szczęśliwy. Ale po narodzinach matka Kamila zerwała z Nim kontakty. Alimenty, pozbawienie praw, do tego częste zmiany adresu pobytu. Mnie nie omijały operacje ale ostatnia była półtora roku temu i mam nadzieję że już nawrotów nie będzie. Z mamą zero kontaktu niestety. Zawsze starałem się ojcu pomóc. Dopiero od niedawna podjął pracę i spłaca alimenty. Ale też szuka swojej wybranki i Kamilka. Złożył wniosek o kontakty ale sąd zwrócił z powodu nie możności doręczenia pod wskazane adresy z poprzednich spraw. Za każdym razem inne. Wspólnie jeździliśmy i sprawdzaliśmy adresy ale nic z tego nie wynikało. Do Krakowa z Poznania Tata jeździł i jeździ dwa lub trzy razy w miesiącu na ile pozwalają niewielkie fundusze. A bardzo często wspólnie jeździmy i szukamy. Widać, że Tatuś bardzo kocha tą kobietę i wspólnego synka. Nie wiem co poradzić Tacie. Kilka razy z oddali widzieliśmy w Krakowie Ich na spacerze ale szybko znikali jakby Nas widzieli. Jestem coraz bardziej zaniepokojony o zdrowie Taty poświęcił Mi całe zdrowie i kawał życia. Jest po dwóch operacjach i czeka Go kolejna. Do tego Iwonka i Kamil. Co mam podpowiedzieć Ojcu? Jak naprowadzić? Sam już nie wiem a jestem Mu to winien. Nie wiem czy Ja bym temu wszystkiemu podołał będąc Nim.
    Co robić po kolei? Jakie wnioski i gdzie? Kamil jest w wieku szkolnym to może MEN? Nie mam pojęcia. Proszę o pomoc.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, można spróbować złożyć wniosek do Sądu o uregulowanie kontaktów, podać ostatni znany adres, oraz wniosek o zwrócenie się do policji o ustalenie miejsca pobytu dziecka oraz do Centralnej Ewidencji Ludności (PESEL) do MSWiA o dane pobytowe matki dziecka. W przypadku braku możliwości ustalenia miejsca pobytu trzeba złożyć wniosek o ustanowienie kuratora procesowego, który będzie działał do czasu ( a także w celu) ustalenia miejsca pobytu mamy dziecka. Od tego chyba bym zaczął. Pozdrawiam

  3. Kalinap pisze:

    Witam. Co zrobić, gdy ojciec dziecka chce widywać dziecko w różnych dniach tygodnia i o różnych porach dnia, ze względu na swój system pracy? Informuje o wizycie dwa, trzy dni wcześniej i żąda obecności dziecka, grożąc policją. Jak sąd ustala takie widzenia?(jesteśmy przed rozprawą). Czy jest możliwe żądać, aby te dni były stałe? Nie mogę z wyprzedzeniem nic zaplanować.
    Dodam, że z tego samego powodu ojciec dziecka nie uczestniczy w wizytach lekarskich i rehabilitacjach. Dziecko ma 16 miesięcy. Czy babcia dziecka, która się nim opiekuje podczas mojego pobytu w pracy ma obowiązek wydać dziecko ojcu, jeśli stanowczo odmawia kontaktu z zięciem, ze względu na jego napastliwość? Czy muszę godzić się na godziny poranne wizyt, czy mogę żądać, żeby sąd ustalił godziny popołudniowe, gdy wrócę z pracy? Dziękuję i pozdrawiam.

    • Marcin Zaborek pisze:

      Witam, wydaje mi się, że odpowiedziałem na powyższe pytanie, odpowiedź powinna być już na blogu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.