W sytuacji, gdy nie ma możliwości spotkań z małoletnim każdy z uprawnionych może wystąpić do Sądu z wnioskiem o zabezpieczenie jednocześnie z wnioskiem o uregulowanie kontaktów. Jeżeli jest ono wnoszony wraz z wnioskiem o uregulowanie kontaktów to nie podlega dodatkowej opłacie. Natomiast, jeżeli uprawniony składa taki wniosek już w trakcie postępowania, to jest on zobowiązany do uiszczenia opłaty celem nadania biegu wnoszonej sprawy.
Podkreślić należy, iż zgodnie z art. 736 kpc wniosek taki powinien odpowiadać wymaganiom pisma procesowego, o których wspomniałem na wstępie, ale oprócz tego także dokładnie określać sposób zabezpieczenia poprzez np. wskazanie, iż kontakt z małoletnim odbywać się będzie w każdy wtorek w godzinach od 18. 00 do 20.00. Ponadto konieczne jest uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia przez Sąd w trybie zabezpieczenia tzn. niezbędne jest wskazanie, dlaczego Sąd już na wstępie ma zabezpieczyć kontakty jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem.
Wniosek o zabezpieczenie wnoszony jest w sytuacji gdy nie ma możliwości kontaktów z małoletnim i jest on uzasadniony szczególnymi więziami z dzieckiem, a brak możliwości spotkań byłby zagrożeniem dla jego dobra, a działania zobowiązanego powodują niemożność ich realizacji.