Wniosek o zabezpieczenie w sprawach o kontakty

W sytuacji, gdy nie ma możliwości spotkań z małoletnim każdy z uprawnionych może wystąpić do Sądu z wnioskiem o zabezpieczenie jednocześnie z wnioskiem o uregulowanie kontaktów. Jeżeli jest ono wnoszony wraz z wnioskiem o uregulowanie kontaktów to nie podlega dodatkowej opłacie. Natomiast, jeżeli uprawniony składa taki wniosek już w trakcie postępowania, to jest on zobowiązany do uiszczenia opłaty celem nadania biegu wnoszonej sprawy.

Podkreślić należy, iż zgodnie z art. 736 kpc wniosek taki powinien odpowiadać wymaganiom pisma procesowego, o których wspomniałem na wstępie, ale oprócz tego także dokładnie określać sposób zabezpieczenia poprzez np. wskazanie, iż kontakt z małoletnim odbywać się będzie w każdy wtorek w godzinach od 18. 00 do 20.00. Ponadto konieczne jest uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia przez Sąd w trybie zabezpieczenia tzn. niezbędne jest wskazanie, dlaczego Sąd już na wstępie ma zabezpieczyć kontakty jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem.

Wniosek o zabezpieczenie wnoszony jest w sytuacji gdy nie ma możliwości kontaktów z małoletnim i jest on uzasadniony szczególnymi więziami z dzieckiem, a brak możliwości spotkań byłby zagrożeniem dla jego dobra, a działania zobowiązanego powodują niemożność ich realizacji.

O Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.