Nadzór kuratora nad kontaktami

Od udziału kuratora w kontaktach odróżnić należy nadzór kuratora nad kontaktami. W tej drugiej postaci jest on ustanawiany w trybie art. 109 § 2 pkt. 3 kr.i o. i stanowi formę ograniczenia władzy rodzicielskiej. Taki nadzór może również ustanowić Sąd z urzędu.

W takiej sytuacji kurator nie ma obowiązku udziału w czasie realizacji kontaktu uprawnionego, ale ma obowiązek dopilnowywania terminowości ich realizacji, poznawania przyczyn nie odbycia się kontaktu, utrzymywanie stałego kontaktu z zobowiązanym i uprawnionym do spotkań z małoletnim oraz składanie do Sądu sprawozdań z realizacji prowadzonego nadzoru. Podkreślić należy, iż taka forma ograniczenia władzy rodzicielskiej nie odbiera żadnemu z rodziców uprawnienia do podejmowania decyzji w sprawach małoletniego. O braku porozumienia pomiędzy rodzicami w podejmowaniu decyzji o istotnych sprawach dziecka szerzej piszę w artykule „Kontakty, a decyzje w sprawach dziecka”.

O Marcin Zaborek

Marcin Zaborek- adwokat w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, , w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym zajmowałem się sprawami związanymi z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, demoralizacji nieletnich, a także prowadziłem nadzory nad realizacją kontaktów z dzieckiem, podczas których stykałem się z szeroko pojętą problematyką tego zagadnienia. Aktualnie udzie­lam porad praw­nych z zakresu prawa rodzin­nego, a także biorę udział w spra­wach sądo­wych klientów. Kon­takt: 604 092 158 e-mail:marcin.zaborek@wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy prawa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Nadzór kuratora nad kontaktami

 1. Marcin Zaborek pisze:

  Dziękuję za tak pozytywną wiadomość i życzę miłej lektury. Pozdrawiam

 2. Asia pisze:

  Witam mój były mąż ma ustalone kontakty z córką w drugi i czwarty weekend miesiąca. Podczas kontaktów z córką ma sądowny zakaz spożywania alkoholu, w ostatnim czasie podejrzewam że jednak podczas kontaktów spożywa alkohol szczególnie jak dzwonię do córki słysząc w jaki sposób ze mną rozmawia jest arogancki i agresywny i kiedy ją odwozi widzę po zmienionych rysach twarzy on jednak wszystkiego się wypiera, boję się o bezpieczeństwo córki,kilka razy wyczułam teżod niego alkohol ale wtedy nie dawałam mu córki, czy mogę starać się o nadzór kuratora w takim przypadku nad jego kontaktami z córką?

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. Nadzoru kuratora nad kontaktami już się nie stosuje, ale zawsze może Pani wezwać policję do jego miejsca zamieszkania, jeżeli obawia się, że może sprawować opiekę nad dzieckiem pod wpływem alkoholu. Pozdrawiam

 3. Karolina pisze:

  Witam,
  napisał Pan, że już nie stosuje się nadzoru nad kontaktami. Czy może Pan podać co się zmieniło, że już tego się nie stosuje ?

  Pozdrawiam

  • Marcin Zaborek pisze:

   Dzień dobry. W 2012 r. wprowadzono przepisy dotyczące wykonywania kontaktów z dziećmi, natomiast nadzór był niejako ingerencją we władzę rodzicielską, a postępowanie dot. kontaktów jest sprawą wszczynaną z wniosku. Również prawidłowość stosowania nadzoru była przedmiotem dyskusji. Generalnie od wprowadzenia przepisów dot. kontaktów, nadzoru już nie orzeka się. Niemniej jednak i po tych zmianach zdarzały się takie orzeczenia w niektórych postępowaniach rozwodowych. Udział kuratora oczywiście jest możliwy do orzeczenia. Pozdrawiam

 4. Alicja pisze:

  Panie Mecenasie .
  Proszę o wyjaśnienie zdania z postanowienia Sądu w sprawie kontaktów z dzieckiem:
  cyt.”nadzór kuratora nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej”.
  Dziękuję , pozdrawiam

 5. Alicja pisze:

  Dzień dobry.
  Tak brzmi punkt w postanowieniu:
  cyt:”IV.z urzędu nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej przez powódkę(imię i nazwisko)nad małoletnim synem stron Maciejem(nazwisko) ustanowić nadzór kuratora zobowiązując kuratora do składania sprawozdań z nadzoru raz na miesiąc.”
  Mam jeszcze jedno pytanie,jest postanowienie w zakresie kontaktów z dn .16IX.14r oraz na ponowny wniosek ojca drugi wniosek o zmianę postanowienia w zakresie kontaktów z dn.12.III.15 r.Złożyłam odwołanie do SA.Które postanowienie należy realizować?Nadal toczy sie postępowanie rozwodowe.
  Pozdrawiam .
  Udzielam odpowiedzi na moją prośbę z dn.8.IV.15r.

  • Marcin Zaborek pisze:

   oznacza to, że Sąd uznał zapewne, iż poziom konfliktu pomiędzy Panią a ojcem dziecka jest tak duży i zagraża dobru dziecka, że stwierdził konieczność ustanowienia nadzoru kuratora nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej przez Was. W tej sytuacji powininna być założona osobna sygnatura pod którą ten nadzór będzie prowadzony. Zazwyczaj powinno być wykonywane drugie jeżeli dotyczy wniosku uprawnionego o nowe zabezpieczenie, ale nie zdziwiłbym się, gdy sąd stwierdził, iż jest wstrzymana wykonalność z uwagi na wniesione zażalenie. Najlepiej złożyć wniosek o stwierdzenie wykonalności drugiego postanowienia do Sądu, jeżeli sąd stwierdzi wykonalność, oznacza to że to drugie jest wykonalne, a jeżeli nie, to znaczy, że to pierwsze. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.